Dalwinder will face V M Ranjeet in Men’s Final

“The Tribune”

CLTA-AITA Championship Series (CS-7) and

State Championships Rs.3 Lakhs for Men & Women

Tennis Tournaments
from 17th to 21st October-2016

 

Dalwinder will face V M Ranjeet in Men’s Final

 

CLTA, Chandigarh, October 20, 2016                In the men’s singles semi final 2nd seed Dalwinder Singh defeated Faisal Qamar in a three setter match. In the 1st set Dalwinder lost 4-6. In the 2nd set Dalwinder came back strongly and used his experience to close the set 6-2. In the 3rd set both players held their serve and made it 3-3. After that Dalwinder used his big serve and played third ball nicely to close the set and match 6-3. In another semi final V M Ranjeet got a walk over from Paramveer Singh Bajwa.

In the women’s singles semi final 2nd seed Smriti Punyani of Delhi defeated Himani Mor in straight sets 6-2, 6-3. In another semi final  Neeru Rapriya defeated Kavya Sawhney in a three setter match 6-1, 6-7(2), 6-1.

In men’s doubles semi final top seeds Vilasier Khate and Ranjeet Singh defeated Mohit Bhardwaj and Faisal Qamar in a three setter match 3-6, 6-4, 10-8. In another semi final Ishaqe Iqbal and Saurvar Sukul got walk over from Paramveer and Param Pun.

Women’s doubles are under progress.

In boys singles semi finals CHART trainee Shashikant Rajput defeated Yuvraj Singh Kooka in a three setter match 6-2, 3-6, 6-2. In the 2nd semi final Naresh Badgujar of CHART defeated Udit Kamboj in straight sets 7-6(4), 6-2. In the girls U-16 singles semi final Srishti Dhir and Princy Panchal defeated their opponents Priyanka Jakhar and Simran Pritam 0-6, 7-6(4), 6-1 and 6-3, 4-6, 6-3 in three setters respectively.

Final matches of all categories will be played tomorrow from 9:00 a.m. onward at CLTA Tennis Stadium Complex tomorrow.

 

Results are as below:-

Mens Singles Semi Final Round

  1. Ranjeet Virali Murugesan (TN) [1] bt. Paramveer Singh Bajwa (PB) [3] W/O
  2. Dalwinder Singh (PB) [2] bt. Faisal Qamar (RJ) [7] 4-6, 6-2, 6-3

 

Womens Singles Semi Final Round

  1. Neeru Rapria (HR) [4] bt. Kaavya Sawhney (UP) 6-1, 6-7(2), 6-1
  2. Samriti Punyani (DL) [2] bt. Himani Mor (HR) [3] 6-2, 6-3

 

Men’s Doubles Semi Final Round

  1. Vilasier Khate (HR) / Ranjeet Singh (CH) [1] bt. Mohit Bhardwaj (DL) / Faisal Qamar (RJ) 3-6, 6-4, 10-8
  2. Ishaque Eqbal (WB) [3] / Saurav Sukul (WB) bt. Paramveer Singh Bajwa (PB) [2] / Param Pun (CH) W/O

Women’s Doubles Semi Final Round

  1. Himani Mor (HR) / Dakshata Girishkumar Patel (MH) [1] bt. Aareyalee Amrutsinh Chavan (MH) / Anusha Kondaveeti (AP) W/O

Girls U-16 Semi Finals

  1. Srishti Dhir bt. Priyanka Jakhar 1-6, 7-6(4), 6-1
  2. Princy Panchal bt. Simran Pritam 6-3, 4-6, 6-3

Boys U-16 Semi Finals

  1. Shashikant Rajput bt. Yuvraj Singh Kooka 6-2, 3-6, 6-2
  2. Naresh Badgujar bt. Udit Kamboj 7-6(4), 6-2

 

UA-37300951-1