Krishan, Ashutosh, Sumitpal enter Final Round

CLTA-logo

Chandigarh Lawn Tennis Association
ITF Juniors Circuit Tennis Tournament
from January 2 to 7, 2017

Krishan, Ashutosh, Sumitpal enter Final Round

 

CLTA, Chandigarh, December 31, 2016              – In boys singles 2nd round CHART trainee of Haryana Krishan Hooda defeated Lakshay Gupta in straight sets. In the 1st set Lakshay was leading 5-2. After 2-5 down Krishan came back strongly and won the 1st set in tie break 7-6(2). In the 2nd set Krishan was leading 5-2 then Lakshay took next two games to make it 4-5. Finally in the 10th game Krishan broke Lakshay’s serve to close the set and match 6-4.

In another 2nd round match 3rd seed Sumit Pal Singh blanked Kanishk Pal without conceding a game 6-0, 6-0. Ashutosh Tiwari, R. Bollipalli and Sagar Bain also moved into final qualifying round. Some 2nd round matches are under progress.

In the girls all 2nd round matches are under progress.

Final qualifying round matches of boys and girls will be played from 11:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

 

Results are as below:-

 

Boys Qualifying 2nd Round

  1. [5]Sagar Bains bt. Rudraksh Rishi Mitra 6-1, 6-0
  2. [2]R. Bollipalli bt. Sarvesh Maria 6-0, 6-3
  3. [8]Ashutosh Tiwari bt. Prabhav Agarwal 7-5, 1-6, 6-4
  4. [3]Sumit Pal Singh bt. Kanishk Pal 6-0, 6-0
  5. Krishan Hooda bt. Lakshay Gupta 7-6(2), 6-4

 

Boys Qualifying 1st Round

  1. Naresh Badgujar bt. Ayush Deswal 6-1, 3-6, 7-5
  2. Rudraksh Rishi Mitra bt. Sahishnu Sharma 6-7(3), 6-4, 6-3
  3. [5]Sagar Bains bt. Ameetesh Saxena 6-1, 6-0
  4. Sarvesh Maria bt. Avik Chaudhery 6-1, 6-2
  5. Prabhav Agarwal bt. Harshit Selvaraj 6-1, 6-3
  6. [8]Ashutosh Tiwari bt. Sidharth Nijhawan 6-1, 6-1
  7. [3]Sumit Pal Singh bt. Hari Chandan Tata 6-1, 6-1
  8. Kanishk Pal bt. Ritik Rana 4-6, 6-3, 6-3
  9. Krishan Hooda bt. Gaurang Mishra 6-4, 6-1
  10. Lakshay Gupta bt. [7] Saarang Phadnis 6-3, 6-3
  11. [4] Drona Walia bt. Dheeraj Kodancha 6-3, 6-3
  12. Neeraj Yashpaul bt. Bhupender Dahiya 6-2, 1-6, 6-1
  13. Bikramjeet Singh Chawla bt. Aaryan Pandit 6-2, 6-2
  14. [6] Atharva Sharma bt. Abhimanyu Rozra 7-5, 6-4

 

Girls Qualifying 1st Round

  1. Shreya Tatavarthy bt. Kaavya Sawhney 7-5, 7-5
  2. Ashpreet Kaur Bajwa bt.Konika Dhull 6-0, 6-1
  3. Radhika Yadav bt. Ishika Yadav 6-1, 6-0
  4. Dadasaheb Chougule bt. Saisha Khanna 6-3, 6-2
  5. Ishita Singh bt. Tanya Palta 6-1, 6-2
  6. Sanjeevani Patil bt. Mrunmayee Bhagwat 6-3, 7-5

 

 

UA-37300951-1