Krishan, Sarabjot, Sidharth move into 2nd Round

CLTA-logo

Road to Wimbledon (RTW)

CLTA-AITA National Series

Tennis Tournament,

February 6-11, 2017 at CLTA, Chandigarh

 

Krishan, Sarabjot, Sidharth move into 2nd Round

CLTA, Chandigarh, February 6, 2017               In the boys 1st round 2nd seed CHART trainee of Haryana Krishan Hooda won the 1stmatch from Hitesh Yalamnchili in a one sided match. In the 1st set Krishan blanked Hitesh without conceding a single game 6-0. In the 2nd set Krishan dominated from the beginning and without facing much resistance took the set and match 6-1. Another CHART trainee of Punjab Sarabjot Singh defeated Parv Nage in a three setter match. Sarabjot lost 1st set 0-6. In the 2nd set Sarabjot came  back strongly and took the 2nd set without conceding a game 6-0. In the final set Sarabjot used his experience and played intelligently to close the set and match 6-2. Sidharth Goel of CLTA also won from Deepansh Lather by conceding only one game 6-1, 6-0. Top seed Ajay Malik defeated Ayush Mann in straight sets 6-1, 6-1.

In the girls Lakshanya Vishwanath blanked Mrinalini Sharma without conceding a game 6-0, 6-0. Renee Singh and Tanish Pranjal also won from their opponents Sanvi Ahluwalia and Yashvini Reddy at an identical score of 6-3, 6-1.

2nd round matches will be played from 9:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

 

Results are as follows:-

Boys Main Draw 1st Round

  1. Ajay Malik bt. Ayushmaan Arjeria 6-1, 6-1
  2. Aditya Chopra bt. Mahismat Kumar 6-2, 6-2
  3. Sanmay Gandhi Rahul bt. Yashvardhan Singh 7-6(4), 7-5
  4. Rudra Kapoor bt. Anurag Kedia 6-0, 6-0
  5. Shashidhar Kota bt. Mittal Nikhil 6-2, 6-0
  6. Sumir Srivastava bt. Kartik Parhar 6-1, 6-0
  7. Hrishikesh S Parashar bt. Dhruv Kolagatla Advaith 6-3, 6-2
  8. Dhruv Tangri bt. Ritik Mann 6-1, 6-1
  9. Udit Gogoi bt.Dushyant Deswal 6-1, 6-0
  10. Aditya Balda bt. Vishnu Goswami 6-0, 6-0
  11. Dhanya Shah bt. Aditya Singh 6-3, 6-0
  12. Amrutjay Mohanty bt. Maitreya Rana 6-3, 6-2
  13. Kartik Saxena bt. Janith Madhok 6-0, 6-1
  14. Yuvraj Sangwan bt. Sam Chawla 6-3, 7-5
  15. Arjun Kundu A bt. Sukhpreet Jhoje Singh 6-3, 7-6(1)
  16. Nikhil Niranjan Thirumale bt. Raunaq Bhalla 6-1, 6-3
  17. Aman Dahiya bt. Gaurav Kumar 6-1, 6-0
  18. Sidharth Goel bt. Deepansh Lather 6-1, 6-0
  19. Vansh Manocha bt. Krishang Raghuvanshi 6-2, 6-3
  20. Girish Chougule Dadasaheb bt. Karan Shandilya 6-0, 6-1
  21. Yashraj dalvi S bt. Mohmad Kaif 6-0, 6-3
  22. Faiz nasyam Mohd bt. Vishal Gautam 6-2, 6-1
  23. Amandeep Rathee bt. Jitin chetry Kumar 3-6, 6-1, 6-3
  24. Sushant Dabas bt. Vishal Yadav 6-2, 6-0
  25. Sanjith Devineni bt. Chirag Duhan 6-2, 6-0
  26. Sarabjot Singh bt. Parv Nage 0-6, 6-0, 6-2
  27. Dhanush Patel N bt. Karan Singh 6-4, 7-5
  28. Vishal Pagadala Reddy bt. Leston Vaz 6-4, 6-0
  29. Pranav Ikkurthy S bt. Pranav Chopra 6-0, 6-0
  30. Arjun Gohad bt. Akash Deb 6-2, 6-3
  31. Anirudh Krishna D bt. Gurjosh Singh 6-2, 6-3
  32. Krishan Hooda bt. Hitesh Yalamanchili 6-0, 6-1

Girls Main Draw 1st Round

  1. Lakshanya Vishwanath bt. Mrinalini Sharma 6-0, 6-0
  2. Renee Singh bt. Sanvi Ahluwalia 6-3, 6-1
  3. Shatavisa Ghosh bt. Sai Rajesh Bhoyar 6-1, 6-0
  4. Amreen Sidhu bt. Mehar Kohli 7-5, 4-6, 6-1
  5. Aditi Singh bt. Tamanna Narwal 6-3, 6-0
  6. Sakshi Mishra bt. Maithili Mothe 6-4, 6-1
  7. Renee Sharma bt. Abhilasha Yadav 6-2, 6-1
  8. Tanisha Pranjal bt. Yashaswini Reddy 6-3, 6-1
  9. Rutuja C. M. bt. Kushi Kandoji 6-2, 6-3
  10. Deepshikha Sriram bt. Kuhoo Atrey 6-2, 6-0
  11. Steisha Buddhala bt. Suryanshi Tanwar 6-3, 6-0


 

UA-37300951-1