Naresh, Shashikant, Prinkle, Srishti enter 2nd Round

Bhupender Dahiya

Zen Labs CLTA-AITA Super Series Tennis Tournament
from 7th to 11th November-2016

 

Naresh, Shashikant, Prinkle, Srishti enter 2nd Round

 

CLTA, Chandigarh, November 7, 2016                In boys U-16 singles 1st round CHART trainee Naresh Badgujar defeated Shaurya Piplani of Delhi in straight sets. In the 8th  game 1st set Naresh Badgujar broke Shaurya’s serve and lead 5-3, Naresh was serving for the 1st set and closed the 1st set 6-4. In the 2nd set Naresh played very well and closed the set and match 6-2. Other CHART trainees Bhupender Dahiya and Shashikant Rajput defeated their opponents Chaitanya Chaudhary and Harshit Yadav 6-3, 6-0 and 6-2,7-6(2) in straight sets respectively. Rishi Jalota of CLTA defeated Pranav Chopra in an easy match 6-4, 6-1.

In the girls U-16 singles top seed Prinkle Singh of CLTA defeated Konika Dhull in straight sets 6-3, 6-2. Another CLTA trainee Srishti Dhir also won from Lavanya Sabharwal in an easy match without conceding a game 6-0, 6-0. CHART trainees Princy Panchal and Priyanka Jakhar defeated their opponents Japjot Kaur and Sanvi Ahluwalia 6-2, 6-0 and 6-0, 6-1 in straight sets respectively. CLTA trainees who moved into 2nd round are Lagan Bidhan and Nimrat Kaur.

Boys and girls doubles matches are in progress.

            2nd round matches will be played from 8:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

Results are as below:-

Boys Singles Main Draw 1st Round

  1. Himanshu Duhan bt Aarav Singh Gill 6-0 6-2 ;
  2. Harsh Negi bt Shivam Gulati 7-5 6-4 ;
  3. Rishi Jalota bt Pranav Chopra 6-4 6-1 ;
  4. Naresh Badgujar[8] bt Shaurya Piplani 6-3 6-2 ;
  5. Jagtar Arora[4] bt Rishi Rudraksha Mitra 4-6 6-2 6-3 ;
  6. Tushar Madan bt Kanishk Pal 6-4 6-0 ;
  7. Bhupendra Dahiya bt Chaitanya Choudhary 6-3 6-0 ;
  8. Aaryan Pandit bt Divesh Gahlot[5] 6-4 1-6 7-5 ;
  9. Shubham Saini bt Bhavesh Kumar Agarwal[7] 4-6 7-5 6-3 ;
  10. Nitin Jaipal Singh bt Sarabjot Singh 7-6(2) 6-1 ;
  11. Ubaid Alam bt Shrut Mohan Nargeta 7-5 2-6 6-2 ;
  12. Sarthak Suden[3] bt Chiraz Singh Dandona 7-5 4-6 6-1 ;
  13. Shashikant Rajput[6] bt Harshit Yadav 6-2 7-6(2) ;
  14. Nishant Dabas bt Aakarshit Mahajan 6-4 6-2 ;
  15. Shaurya Sood bt Avik Chaudhery 6-4 6-1 ;
  16. Rhythm Malhotra[2] bt Lokender Pun 6-2 6-3 ;

 

Girls Singles Main Draw 1st Round

 

  1. Prinkle Singh[1] bt Konika Singh Dhull 6-3 6-2 ;
  2. Lagan Bidhan bt Lakshmi Gowda 6-2 6-0 ;
  3. Princy Panchal bt Japjot Kaur 6-2 6-0 ;
  4. Harleen Kaur[7] bt Kashish Bhatia 7-5 6-4 ;
  5. Rutuparna Choudhary[4] bt Bhavya Sangri 6-1 6-2 ;
  6. Nimrat Kaur Atwal bt Atrey Kuhoo 6-2 7-5 ;
  7. Srishti Dhir bt Lavanya Sabharwal 6-0 6-0 ;
  8. Vanshika Choudhary[5] bt Kalyanie Singh 6-3 6-1 ;
  9. Damini Hoon[6] bt Shamita Yadav 6-0 6-2 ;
  10. Priyanka Jakhar bt Sanvi Ahluwalia 6-0 6-1 ;
  11. Jagmeet Kaur bt Himaanshika 4-6 6-4 7-6(5) ;
  12. Smriti Singh[3] bt Simran Pritam 6-2 6-2 ;
  13. Ashpreet Kaur Bajwa[8] bt Sukhmani Singh 6-4 6-2 ;
  14. Ishita Singh bt Aaditaa Vashisht 6-1 6-1 ;
  15. Anushka Sharma bt Aksita Sharma 6-2 6-2 ;
  16. Kaavya Sawhney[2] bt Bela Narendra Pandharpure 6-0 6-0 ;
UA-37300951-1