Naresh storms into Semis of both events

CHANDIGARH LAWN TENNIS ASSOCIATION

CLTA-AITA CHAMPIONSHIP SERIES (CS-7) TENNIS TOURNAMENT

from 6th to 10th June-2016 

Naresh storms into Semis of both events

CLTA, Chandigarh, June 8, 2016                                               In boys U-18 singles quarter finals CHART trainee Naresh Badgujar upset top seed Calvin Golmei of CLTA in a three setter. Naresh lost 1st set 3-6. In the 2nd set he fought back and used his aggressive forehand and backhand from the baseline to take 2nd set 6-3. In the 3rd set Naresh was leading 5-1 but Calvin took next two games in a row and made it 5-3. In the 9th game Naresh was serving for the match and closed the set and match 6-3. 2nd seed Rishabh Sharda of CLTA defeated another CLTA trainee Bhavesh Aggarwal in straight sets 7-5, 6-2. Gurjot Singh defeated Ritvik Kashyap in an easy match 6-2, 6-1. Dipin Wadhwa defeated Akshit Aggarwal in a three setter 4-6, 6-1, 6-4.

In boys U-16 quarter finals Naresh Badgujar upset 3rd seed Bhavesh Aggarwal in a three setter 6-3, 3-6, 6-1. Dipin Wadhwa, Aakarshit Mahajan and Lokender Pun also moved into semis.

In girls U-16 CHART trainee Princy Panchal upset 3rd seed Vanshika Chudhary in straight sets 6-1, 6-3. Top seed Sarah Dev also won from Simran Pritam without conceding a single game 6-0, 6-0. 2nd seed Kavya Sawhney defeated CHART trainee Priyanka Jakhar in an easy match 6-1, 6-1. Anu Verma upset 4th seed Punyatoya Mohapatra in straight sets 6-4, 6-2.

In girls U-18 quarters Sarah Dev defeated Alisha Menon in an easy match 6-0, 6-2. Ashpreet Kaur Bajwa also moved into semis by winning against Srishti Dhir 6-1, 6-1. Two singles and doubles matches are under progress.

Semi finals of singles will start tomorrow at 8:30 a.m. followed by doubles at CLTA Tennis Stadium.

The detailed results are as under:-

Boys Under Singles 16, Quarters

  1. Dipin Wadhwa bt. Harsh Negi 6-0, 6-2
  2. Naresh Badgujar bt. Bhavesh Aggarwal 6-3, 3-6, 6-1
  3. Akarshit Mahajan bt. Abhay Mohan 6-0, 7-5
  4. Lokender Pun bt. Bhupender Dahiya 6-3, 6-4

 

Girls Under Singles 16, Quarters

  1. Sarah Dev bt. Simran Pritam 6-0, 6-0
  2. Princy Panchal bt. Vanshika Chaudhary 6-1, 6-3
  3. Anu Verma bt. Punyatoya Mohapatra 6-4, 6-2
  4. Kavya Sawhney bt. Priyanka Jakhar 6-1, 6-1

 

Boys Under Singles 18, Quarters

  1. Gurjot Singh Sidhu bt. Ritvik Kashyap 6-2, 6-1
  2. Naresh Badgujar bt. Calvin Golmei 3-6, 6-3, 6-3
  3. Dipin Wadhwa bt. Akshat Aggarwal 4-6, 6-1, 6-4
  4. Rishabh Sharda bt. Bhavesh Aggarwal 7-5, 6-2

 

Girls Under Singles 18, Quarters

  1. Ashpreet Kaur Bajwa bt. Srishti Dhir 6-1, 6-1
  2. Sarah Dev bt. Alisha Menon 6-0, 6-2

 

UA-37300951-1