Prinkle, Shashikant, Naresh, Bhupender storm into Quarters

Naresh for website

Zen Labs CLTA-AITA Super Series Tennis Tournament
from 7th to 11th November-2016

 

Prinkle, Shashikant, Naresh, Bhupender storm into Quarters

 

CLTA, Chandigarh, November 8, 2016                In boys U-16 singles 2nd round Naresh Badgujar of CHART Haryana defeated his practice partner Rishi Jalota of CLTA in straight sets 6-1, 6-3. CHART trainee 6th seed Shashikant Rajput defeated Nishan Dabas in straight sets. In the 1st set Shashikant lead 5-2, in the 8th game Nishant broke Shashikant’s serve and came back strongly to make 4-5. In the 10th game both players played high quality tennis and Shashikant saved 3 game points and took 1st set 6-4. In the 2nd set Nishant was leading 4-2. After that Shashikant came back strongly and took next 4 games in a row to close set and match 6-4. Bhupender Dahiya, Rhythm Malhotra and Sarthan Suden also moved into quarters.

In the girls U-16 singles top seed Prinkle Singh of CLTA defeated Lagan Bidhan in an easy match 6-1, 6-1. 7th seed Harleen Kaur of Chandigarh defeated CHART trainee Princy Panchal in straight sets 6-2, 6-2. Other players who moved into quarters are Rutuparna Choudhary, Vanshika Chaudhary, Damini Hoon, Smriti Singh, Ishita Singh and Kavya Sawhney.

In the doubles quarters top seed Shashikant and Jagtar Arora defeated Rishi and Aryan Pandit in straight sets 7-5, 6-2. CHART trainees Naresh and Bhupender also moved into semi finals.

In girl doubles top seed Prinkle Singh and Kavya defeated Priyanka and Princy 6-2, 6-1. Another CLTA trainee Srishti Dhir and Ishita Singh upset 4th seed Himanshika and Ashpreet in a three setter match tie break 7-5, 1-6, 10-4.

Quarter final matches will be played from 9:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

Results are as below:-

Boys Singles Main Draw 2nd Round

  1. Harsh Negi bt. Himanshu Duhan 6-4 6-3 ;
  2. Naresh Badgujar[8] bt. Rishi Jalota 6-1 6-3 ;
  3. Jagtar Arora[4] bt. Tushar Madan 6-3 7-5 ;
  4. Bhupendra Dahiya bt. Aaryan Pandit 6-1 6-2 ;
  5. Nitin Jaipal Singh bt. Shubham Saini 6-3 6-3 ;
  6. Sarthak Suden[3] bt. Ubaid Alam 6-3 6-3 ;
  7. Shashikant Rajput[6] bt. Nishant Dabas 6-4 6-4 ;
  8. Rhythm Malhotra[2] bt. Shaurya Sood 6-2 6-3 ;

Girls Singles Main Draw 2nd Round

  1. Prinkle Singh[1] bt. Lagan Bidhan 6-1 6-1 ;
  2. Harleen Kaur[7] bt. Princy Panchal 6-2 6-4 ;
  3. Rutuparna Choudhary[4] bt. Nimrat Kaur Atwal 6-1 6-1 ;
  4. Vanshika Choudhary[5] bt. Srishti Dhir 6-4 6-4 ;
  5. Damini Hoon[6] bt. Priyanka Jakhar 4-6 6-3 6-0 ;
  6. Smriti Singh[3] bt. Jagmeet Kaur 7-5 6-2 ;
  7. Ishita Singh bt. Ashpreet Kaur Bajwa[8] 6-2 6-4 ;
  8. Kaavya Sawhney[2] bt. Anushka Sharma 6-2 6-2 ;

Boys Doubles Quarters

  1. Jagtar Arora and Shashikant Rajput[1] bt. Rishi Rudraksha Mitra and Aaryan Pandit 7-5 6-2 ;
  2. Naresh Badgujar and Bhupendra Dahiya bt. Bhavesh Kumar Agarwal and Harsh Negi[4] 7-6(5) 6-3 ;
  3. Himanshu Duhan and Kanishk Pal bt. Divesh Gahlot and Nitin Jaipal Singh[3] 6-4 2-6 [10-5] ;
  4. Nishant Dabas and Sarthak Suden[2] bt. Divyansh Agrahari and Rishi Jalota 6-2 6-7(9) [10-4] ;

Girls Doubles Quarters

  1. Kaavya Sawhney and Prinkle Singh[1] bt. Priyanka Jakhar and Princy Panchal 6-2 6-1 ;
  2. Srishti Dhir and Ishita Singh bt. Himaanshika and Ashpreet Kaur Bajwa[4] 7-5 1-6 [10-4] ;
  3. Rutuparna Choudhary and Harleen Kaur[3] bt. Japjot Kaur and Konika Singh Dhull 6-2 6-1 ;
  4. Damini Hoon and Smriti Singh[2] bt. Lagan Bidhan and Rahat Mangat 6-2 6-2 ;

 

UA-37300951-1