Rishabh, Shashikant, Yuvraj and Naresh storm into Quarters

Shashikant, Naresh move into Pre Quarters
August 1, 2016
Rishabh, Shashikant make into Semi Finals
August 4, 2016

Chandigarh Lawn Tennis Association
IZDAHEALTH CARE CLTA-AITA Super Series
from 01st to 05th August-2016

Rishabh, Shashikant, Yuvraj and Naresh storm into Quarters

CLTA, Chandigarh, August 2, 2016                      In boys U-16 pre quarter finals top seed Rishabh Sharda outclassed Ajay Malik of Haryana in an easy match 6-2, 6-0. CHART trainee Shashikant Rajput also won from Akarshit Mahajan in straight sets. Shashikant used his experience to close the 1st set 6-3. In the 2nd set Shashikant played consistently and used chip and charge. Shashikant closed the match and 2nd set 6-3. Another CHART trainee Naresh Badgujar also won from Jagtar Arora of Haryana in straight sets 6-4, 6-2. Shashikant closed the 2nd set and match 6-3. Another CHART trainee Naresh Badgujar also won from Jagtar Arora of Haryana in straight sets 6-4, 6-2. Yuvraj Kooka of CLTA upset 3rd seed Sanjay GS of Kerela in straight sets 6-4, 6-4. Madhwin Kamath, Deepinder Grewal, Yashvin Sidana and Drona Walia also moved into quarter finals.

In girls U-16 pre quarters top seed Kiran Kalkal defeated Anushka Sharma of Delhi in straight sets. In the 1st set Kiran Kalkal used her experience and closed the set without conceding a game 6-0. In the 2nd set Kiran took some resistance from the opponent but Kiran closed the 2nd set and match 7-5. 2nd seed Sarah Dev also won from Kashish Bhatia of Delhi in straight sets 6-2, 6-0.

In boys U-16 doubles quarter finals Naresh Badgujar and Vatsal Chauhan defeated Bhupender Dahiya and Nitin Jaipal in an easy match 6-1, 6-2. Ishan Sethi and Deepender Grewal upset Hritik Rana and Jaishwin Sidana 6-1, 6-0. Rishi Jalota / Shrut Mohan Nargeta, Madhwin Kamath / Rhythm Malhotra also moved into semi finals.

In girls U-16 doubles quarters top seed Vanshika Chaudhary and Kiran Kalkal defeated Priyanshi Sharma and Reeni Singla in straight sets 6-3, 6-2. Kashish Bhatia / Alisha Menon, Sarah Dev/Kavya Sawhney, Sudita Kumar / Gargy Pawar also moved into semi finals.

Quarter final matches will start tomorrow at 8:30 a.m. in CLTA Complex.

Other results are as follows:-

 

Boys U-16 Singles 2nd Round

  1. Madhwin Kamath ( GJ) bt. Naithaolin Calvin Golmei (CH) [2] 2-6 6-3 6-4
  2. Drona Walia ( UK) bt. Ritik Rana (DL) 6-2 6-1
  3. Naresh Badgujar ( HR) bt. Jagtar Arora (HR) 6-4 6-2
  4. Shashikant Rajput ( HR) bt. Aakarshit Mahajan (J&K) 6-3 6-3
  5. Jaishvin Singh Sidana ( PB) bt. Ashish Anand Komaragiri (AP) 6-0 6-2
  6. Deepender Grewal ( HR) bt. Ishan Anirudh Sethi (UK) [7] 6-4 6-3
  7. Rishabh Sharda ( CH) [ 1] bt. Ajay Malik (HR) 6-2 6-0
  8. Yuvraj Singh Kooka ( CH) bt. Sanjay G S (KL) [3] 6-4 6-4

 

Girls U-16 Singles 2nd Round

  1. Kiran Kalkal ( DL) [ 1] bt. Anushka Sharma (DL) 6-0 7-5
  2. Gargi R Pawar ( MH) bt. Archita Mahalwal (DL) 6-4 6-0
  3. Renee Singla ( HR) bt. Srishti Dhir (CH) 6-3 6-2
  4. Kaavya Sawhney ( UP) [ 5] bt. Simran Pritam (PB) 7-5 6-4
  5. Sandeepti Singh Rao ( HR) bt. Harleen Kaur (PB) 6-1 6-2
  6. Smriti Singh ( HR) [ 4] bt. Alisha Menon (PB) 6-1 6-3
  7. Sudipta Senthil Kumar ( MH) bt. Ameek Kiran Batth (OD) 6-3 7-6(6)
  8. Sarah Dev ( PB) [ 2] bt. Kashish Bhatia (DL) 6-2 6-0

Boys U-16 Doubles Quarters

  1. Ishan Anirudh Sethi ( UK) /  Deepender Grewal ( HR) bt.  Ritik Rana (DL) [3] / Jaishvin Singh Sidana6-1 6-0
  2. Rishi Jalota ( CH) /  Shrut Mohan Nargeta ( PB) bt. Vipul Mehta (DL) / Shashikant Rajput (HR)w.o.
  3. Naresh Badgujar ( HR) /  Vatsal Chauhan ( HR) bt. Bhupender Dahiya (CH) / Nitin Jaipal 6-1 6-2
  4. Madhwin Kamath ( GJ)  [ 2]  /  Rhythm Malhotra ( DL bt. Aditya Vardhan Roy Chowdhury (WB) / Sarang Gard(HR)  6-1 6-1

Girls U-16 Doubles Quarters

  1. Vanshika Choudhary ( UP) /  Kiran Kalkal ( DL) [ 1] bt. Priyanshi D Sharma (GJ) / Renee Singla ( 6-3 6-2
  2. Kashish Bhatia ( DL) /  Alisha Menon ( PB)        Sana S Khanna (MH) / Riya Uboveja (MH)w.o. Medical
  3. Sarah Dev ( PB) [ 2] /  Kaavya Sawhney ( UP)  Damini Hoon (DL) / Archita Mahalwal (DL) 6-3 6-2
  4. Sudipta Senthil Kumar ( MH)  [ 4]  /  Gargi R Pawar ( MH) Srishti Dhir (CH) / Simran Pritam (PB)  6-2 6-3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

JOIN CLTA