Sarthak, Arhaan, Dhairya move into Final Qualifying Round

CLTA-logo

Road to Wimbledon (RTW)

CLTA-AITA National Series

Tennis Tournament,

February 6-11, 2017 at CLTA, Chandigarh

 

Sarthak, Arhaan, Dhairya move into Final Qualifying Round

CLTA, Chandigarh, February 4, 2017               The 1st and 2nd qualifying rounds of CLTA-AITA Road to Wimbledon tournament were played today in CLTA Tennis Stadium. In the boys qualifying 2nd round Sarthak Arora of CLTA defeated Aniket Singh 9-4. CLTA trainee Dhairya Chadha defeated Amitoj Sachdeva in an easy match by conceding only one game 9-1. Other CLTA trainees Arhaan Pahwa and Parth Goel also won from their opponents Vishal Muthuvel and Sarthak Gandhi 9-4 and 9-1 respectively.

In the girls qualifying 1st round Suryanshi Tanwar of CLTA blanked Riya Kaushik without conceding a game 9-0. Another local player Catherin Bhangoo defeated Aaddi Gupta in a closely contested match in tie break. Catherin won 9-8(4). Other players who moved into final round are Riya Bhatia, Mehar Kohli, Sharon Williams, Ridhima Mehra and Aditi Singh.

Final qualifying round will be played from 10:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

Results are as follows:-

Boys 1st Round Qualifying

  1. Yuvan Nandal bt. Manas Singh 9-1
  2. Tours Rawat bt. Rijul Bhatia 9-5
  3. Sarthak Gandhi bt. Debaasis Sahoo 9-8(7)
  4. Dharya Chadha bt. Aryan Chattwal 9-3
  5. Sarthak Arora bt. Keshav Dangi W/O
  6. Vishal Muthuvel bt. Harjot Singh 9-2
  7. Bharat Gupta bt. Chirag Malhotra 9-8(7)

Boys 2nd round Qualifying

  1. Vishal Gautam bt. Yuvan Nandal 9-7
  2. Krish Patel bt. Naman Yadav 9-2
  3. Parv Nage bt. Tours Rawat 9-5
  4. Kushal Gentela bt. Viren Kumar 9-8(4)
  5. Raunaq Bhalla bt. Avish Verma 9-7
  6. Parth Goel bt. Sarthak Gandhi 9-1
  7. Payas Mann bt. Ribhav Ojha 9-6
  8. Dushyant Deswal bt. Rohan Malik 9-3
  9. Dhairya Chadha bt. Amitoj Sachdeva 9-1
  10. Akash Deb bt. Rakshit Dhankar 9-5
  11. Sarthak Arora bt. Aniket Singh 9-4
  12. Yashvardhan Singh bt. Jivaj Chawla 9-6
  13. Yuvraj Sangwan bt. Paras Chauhan 9-6
  14. Arhaan Pahwa bt. Vishal Muthuvel 9-4
  15. Agriya Yadav bt. Bharat Gupta 9-1
  16. Vishnu Goswami bt. Natansh Mina 9-5

Girls 1st Round Qualifying

  1. Ridhima Mehra bt. Pawandeep Kaur 9-5
  2. Aditi Singh bt. Vrinda Sharma 9-7
  3. Kumkum Chaudhary bt. Pragya Pabbi W/O
  4. Sai Rajesh Boyar bt. Maitri Phogat 9-0
  5. Snigdha Sran bt. Harleen Dhanda W/O
  6. Adi Singh bt. Sagrika Sonni 9-5
  7. Riya Bhatia bt. Prachi Batra 9-8(2)
  8. Mrinalini Sharma bt. Angelina 9-1
  9. Shenvi Ahluwalia bt. Akriti Singh 9-6
  10. Mehar Kohli bt. Kanak Ahlawat 9-7
  11. Suryanshi Tanwar bt. Riya Kaushik 9-0
  12. Deepshikha Sriram bt. Mudita Malik 9-6
  13. Kaashvi Thapliyal bt. Shruti Smart 9-6
  14. Sharon Williams bt. Jeshna 9-0
  15. Catherine Bhangu bt. Aaddi Gupta 9-8(4)

 

UA-37300951-1