Yuki Bhambri and Balaji move into 2nd round

CLTA-logo

ITF Men’s Futures US$-15,000 Tennis Tournament

February-2017 at CLTA, Chandigarh

 

Yuki Bhambri and Balaji move into 2nd round

CLTA, Chandigarh, February 13, 2017               In the ITF Men’s Futures singles 1st round top seed Davis Cupper Yuki Bhambri easily won from wild card Kunal Anand in straight sets 6-1, 6-2. In another singles match 2nd seed Sriram Balaji defeated local player Ranjeet Singh in straight sets. In the 1st set Sriram Balaji faced tough resistance from the opponent Ranjeet Singh who was leading 3-1but after that Balaji fought back and won in the tie break 7-6(5). In the 2nd set Balaji used his experience to break the opponent’s rhythm and closed the set and match easily 6-2. Another Indian young player Dhruv Sunish who was runner up in the ITF Juniors Grade III Chandigarh January 2017 upset 5th seed Kalovelonis M. 7-5, 3-1 retd. Hung Jui-Chen defeated another wild card Suresh Dhakshineswar 6-3, 6-2.

In the doubles 1st round matches top seed Davis Cupper Vishnu Vardhan / Balaji won from Rishabh Aggarwal/Niki Poonacha in a three setter match tie break 6-4, 3-6, (10-1). In another interesting doubles match 2nd seed former Davis Cupper Sanam Singh / Prashanth N. defeated Aryan G. / Jayesh P. in an easy match 6-1, 6-1. Jayaprakash /Vinayak Sharma and Shahbaaz Khan/Hadin Bava also moved into the quarters of doubles.

The remaining singles 1st round matches will be played tomorrow from 10:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

 

Results are as follows:-

Singles Main Draw 1st Round

  1. Yuki Bhambri [1] bt. Kunal Anand 6-1 6-2
  2. Jui-Chen Hung bt. Dhakshineswar Suresh 6-3 6-2
  3. N.Sriram Balaji [2] bt. Ranjeet Singh 7-6(5) 6-2
  4. Dhruv Sunish Markos bt. Kalovelonis [5] 7-5 3-1 Retd.

 

Doubles Main Draw 1st Round

  1. N.Sriram Balaji (Ind) / Vishnu Vardhan (Ind) [1] bt. Rishab Agarwal (Ind) / Niki Kaliyanda Poonacha (Ind) 6-4 3-6 [10-1]
  2. Mateusz Terczynski (Pol) / Jose Fco. Vidal Azorin (Esp) bt. Naithaolin Calvin Golmei (Ind) / Rishabh Sharda (Ind) 6-3 6-2
  3. Mohit Mayur Jayaprakash (Ind) / Vinayak Sharma Kaza (Ind) [4] bt. Jui-Chen Hung (Tpe) / Fahad Mohammed (Ind) 6-3 6-4
  4. Pirmin Haenle (Ger) / Shane Vinsant (Usa) bt. Kunal Anand (Ind) / Anvit Bendre (Ind) 6-0 6-2
  5. Adil Kalyanpur (Ind) / Sasi Kumar Mukund (Ind) bt. Vijayant Malik (Ind) / Sidharth Rawat (Ind) 6-2 6-3
  6. Haadin Bava (Ind) / Shahbaaz Khan (Ind) bt. Markos Kalovelonis (Rus) / Timur Khabibulin (Kaz) [3] 1-6 6-2 [11-9]
  7. Ishaque Eqbal (Ind) / Anurag Nenwani (Ind) bt. Jatin Dahiya (Ind) / Ranjeet Singh (Ind) 6-2 6-3
  8. N. Vijay Sundar Prashanth (Ind) / Sanam Singh (Ind) [2] bt. Aryan Goveas (Ind) / Jayesh Pungliya (Ind) 6-1 6-1
UA-37300951-1