Bhupender upsets 2nd seed Uddayvir

CHANDIGARH LAWN TENNIS ASSOCIATION

CLTA-AITA CHAMPIONSHIP SERIES (CS-7) TENNIS TOURNAMENT

from 4th to 8th July-2016

 

Bhupender upsets 2nd seed Uddayvir

 

CLTA, Chandigarh, July 7, 2016                      In the boys U-14 singles CHART trainee Bhupender Dahiya upset 2nd seed Uddayvir Singh in a marathon match which lasted approximately for three hours. In the 1st set Uddayvir won 7-6(9). In the 2nd set Bhupender fought back very well, Bhupender used his variation and played consistently to close the set 6-2. In the final set both players played high quality tennis and finally Bhupender closed set and match 7-5. In the 2nd semi final top seed Krishan Hooda of CHART defeated Rudra Kapoor of Delhi in straight sets 6-2, 7-5.

In boys U-16 top seed Calvin Golmei of CLTA defeated CLTA trainee Bhavesh Aggarwal in straight set by conceding only one game 6-0, 6-1. In another semi final CHART trainee Naresh Badgujar defeated his practice partner Bhupender Dahiya 6-1, 6-3.

In girls U-14 semi final top seed Sarah Dev defeated Simran Pritam 6-0, 6-1. In another semi final Kiran Ameek defeated Kuhoo Attray 6-4, 6-2.

In girls U-16 top seed Sarah Dev defeated Rahat Mangat of CLTA in straight sets 6-2, 6-1. In another semi final Harleen Kaur defeated Shristi Dhir 6-2, 7-5.

Some doubles matches are in progress

Final matches of singles will be played tomorrow from 9:00 a.m. onward at CLTA Tennis Stadium Complex.

 

          Results are as below:-

 

Girls Under 16, Semi Final Round

  1. Sarah Dev bt. Rahat Mangat 6-2, 6-1
  2. Harleen Kaur bt. Srishti Dhir 6-2, 7-5

Boys Under 14, Semi Final Round

  1. Krishan Hooda bt. Rudra Kapoor 6-2, 7-5
  2. Bhupender Dahiya bt. Uddayvir Singh 6-7(9), 6-2, 7-5

Boys Under 16, Semi Final Round

  1. Calvin Golmei bt. Bhavesh Aggarwal 6-0, 6-1
  2. Naresh Badgujar bt. Bhupender Dahiya 6-1, 6-3

Girls Under 14, Semi Final Round

  1. Kiran Ameek bt. Kuhoo Atrray 6-4, 6-2
  2. Sarah Dev bt. Simran Pritam 6-0, 6-1

Boys Under 14 Doubles, Semi Final Round

  • Anish Lal / Rishi Jalota bt. Jitin Chetry / Sukhpreet Jhoje 6-2, 6-1
  • Dhananjay Singh / Uddayvir Singh bt. Pranav Chopra / Aarav Singh Gill 6-3, 1-6, 10-3

Girls Under 16 Doubles, Semi Final Round

  • Priyanka Jakhar/ Princy Panchal bt. Srishti Dhir / Vriti Panwar 6-3, 6-3
  • Ameek Kiran / Harleen Kaur bt. Simran Pritam / Anu Moar 6-2, 6-3

Boys Under 16 Doubles, Semi Final Round

  • Shahikant Rajput / Krishan Hooda bt. Bhavesh Aggarwal / Yuvraj Kooka 4-6, 7-6(5), 10-5


UA-37300951-1