Dhruv Sunish upset 2nd seed in 1st Round

CLTA-logo

Chandigarh Lawn Tennis Association
ITF Juniors Circuit Tennis Tournament
from January 2 to 7, 2017

Dhruv Sunish upset 2nd seed in 1st Round

 

CLTA, Chandigarh, January 02, 2017              – In boys singles 1st round match Dhruv Sunish from India upset 2nd seed Yu Hua-Chen of Chinese Teipei in straight sets 6-3, 6-3. 7th seed Arthur Craig Pantino of Philippines defeated Calvin Golmei of India in straight sets 6-3, 6-3. In another match Abhimanyu Vannemreddy defeated qualifier Sumit Pal Singh in a marathon match. Vennemreddy won 1st set 6-4. In the 2nd set Sumitpal fought back and took the 2nd set 6-4. In the final set Vennemreddy won 7-6(5). 8th seed Tonkla Mulada, 6th seed Parikshit Somani, 5th seed Dostanbek Tashulatov, qualifier Alex Solanki and Freddie Grant also moved into 2nd round.

In the girls singles 1st round Rhea Verma upset 2nd seed Mihika Yadav in a three setter match 2-6, 6-2, 6-2. Another Indian player Vaidehi Chaudhary also upset 8th seed Yasmina Karimjanova of Uzbekistan in straight sets 6-1, 7-6(3). Sabhyata Nihalani of India also defeated Nugroho P of Indonesia in straight sets 6-4, 7-6(5). Other players who moved into 2nd round are Tanisha Kashyap, 6th seed Akanksha Bhan, Heath Gamma, 5th seed Kuan Yi Lee and Shivani Amineni.

In boys doubles CLTA players Calvin Golmei and Rishabh Sharda moved into quarter finals. In pre quarters Calvin and Rishabh upset 3rd seed Mulada Tonkla / Naow Hazem in a three setter (match tie break) 6-4, 2-6, 10-6.

Matches of boys and girls will be played tomorrow from 9:30 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

 

Results are as below:-

 

Boys Singles 1st Round

  1. Abhimanyu Vannemreddy bt. Sumitpal Singh 6-4, 4-6, 7-6(5)
  2. [8]Tonkla Mulada bt. Mritunjay Badola 6-2, 3-6, 6-3
  3. [7]Arthur Craig Pantino bt. Calvin Golmei 6-3, 6-3
  4. [6]Parikshit Somani bt. Srivatsa Ratakonda 6-3, 6-3
  5. [5] Dostanbek Tashbulatov bt. Theertha Shashank Macherla 6-2, 6-2
  6. Alex Solanki bt. Megh Bhargav Patel 6-7(2), 6-3, 7-6(2)
  7. Freddie Grant bt. Tarush Bagai 6-1, 6-2
  8. Dhruv Sunish bt. [2] Yu Han Chen 6-3, 6-3

Girls Singles 1st Round

  1. Sabhayata Nihalani bt. Priska Nugroho 6-4, 7-6(5)
  2. Vaidehi Chaudhary bt. [8] Yasmina Karimjanova 6-1, 7-6(3)
  3. Tanisha Kashyap bt. Aaliya Ebrahim 6-2, 6-1
  4. [6] Akanksha Bhan bt. Eunji Oh 6-1, 6-3
  5. Gemma Heath bt. Srishti Dhir 6-0, 6-0
  6. [5]Kuan Yi Lee bt. Muskan Gupta 6-3, 3-6, 6-4
  7. Shivani Amineni bt. Princy Panchal 6-1, 6-4
  8. Rhea Verma bt. [2] Mihika Yadav 2-6, 6-2, 6-2

Boys Doubles 1st Round

  1. Freddie Grant/Roko Savin bt. Naresh Badgujar/Bhupender Dahiya 6-1, 6-1
  2. Vasisht Cheruku / Jack Draper bt. Srivatsa Ratakonda /Atharva Sharma 6-2, 6-1
  3. Calvin Golmei/Rishabh Sharda bt. [3] Mulada Tonkla / Naow Hazem 6-4, 2-6, 10-6
  4. Bollipalli Ritik/Machera T bt. Nabiev Olimjon / Sachit Sharma 6-3, 6-2

 

Girls Doubles 1st Round

  1. [3]Karim Janova / Mareen Axana bt. Priyanka Jakhar/Simran Pritam 6-0, 6-0
  2. Adehhina Esther / Heath Gamma bt. Shaik Humera/Prinkle Singh 6-4, 4-6, 11-9
  3. Ebrhim Aaliya / Patel Aesha bt. Yubrani Benerjee / Shivani Swarup 6-4, 6-2
  4. Shivani Amineni / Vaidehi Chaudhary bt. Dadasaheb Choughule / Srishti Dhir 6-0, 6-2
UA-37300951-1