Double Crown for Shashikant

CHANDIGARH LAWN TENNIS ASSOCIATION

CLTA-AITA CHAMPIONSHIP SERIES (CS-7) TENNIS TOURNAMENT

from April 3 to 7, 2017

 

Double Crown for Shashikant

 

CLTA, Chandigarh, April 6, 2017                 In boys U-18 singles final Shashikant Rajput of CHART Haryana defeated his hitting partner another CHART trainee Bhupender Dahiya in straight sets. In 1st set Shashikant dominated from the beginning, Shashikant used his variation of ground strokes to close the 1st set by conceding only one game 6-1 easily. In the 2nd set Shahikant was leading 4-1 after that Bhupender came back strongly and made it 4-4. Finally Shashikant used his experience to close the 2nd set and match 6-4. In boys U-18 doubles final Shashikant Rajput and Naresh Badgujar defeated Akarshit Mahajan and Yuvraj Kooka in an easy match 6-2, 6-1.

In boys U-14 singles semi finals Ajay Singh of CHART Haryana defeated his practice partner Jitin Chetry of CHART Punjab in a three setter 4-6, 6-2, 6-0. In another semi final Sarabjot Singh defeated Pranav Chopra in a close match 6-4, 7-6(3). Ajay Singh will face Sarabjot Singh in boys U-14 singles final tomorrow.

In the girls U-14 singles semi finals Nimrat Atwal of CLTA upset top seed Krishti Boro of Assam  in straight sets 6-4, 6-3. In another semi final Kuhoo Atray defeated Prachi Batra in an easy match 6-2, 6-2.

In girls U-18 singles semi finals top seed Kavya Sawhney blanked Ashpreet Bajwa 6-0, 6-0. In another semi final Harleen Kaur defeated Himanshika in straight sets 6-2, 6-3.

In girls U-18 doubles final Shrishti Dhir of CLTA and Kavya Sawhney defeated Harleen Kaur and Aishwarya in a one sided match 6-1, 6-2.

In boys U-14 doubles final Jitin Chetry and Sukhpreet Jhoje of CHART Punjab defeated Pranav and Sarabjot in straight sets 6-4, 6-3.

 

Remaining finals singles matches will be played from 9:00 a.m. onwards tomorrow.

Results are as below:-

 

 

Boys Under 18 Final

  • Shashikant Rajput bt. Bhupender Dahiya 6-1, 6-4

Boys Under 14 Semi Finals

  1. Ajay Singh bt. Jitin Chetry 4-6, 6-2, 6-0
    1. Sarabjot Singh bt. Pranav Chopra 6-4, 7-6 (3)

Girls Under 14 Semi Finals

  1. Nimrat Atwal bt. Krishti Boro 6-4, 6-3
  2. Kuhoo Atray bt. Prachi Batra 6-2, 6-2

Boys Under 18 Semi Finals

  1. Bhupender Dahiya bt. Naresh Badgujar 6-0, 4-6, 6-4
  2. Shashikant Rajput bt. Tushar Sharma 6-1, 6-2

Girls Under 18 Semi Finals

  1. Kavya Sawhney bt. Ashpreet Bajwa 6-0, 6-0
  2. Harleen Kaur bt. Himanshika 6-2, 6-3

Boys Under 14 Doubles Final

  • Jitin Chetry / Sukhpreet Jhoje bt. Pranav Chorpa /Sarabjot Singh 6-4, 6-3

 Boys Under 18 Doubles Final

  • Shashikant Rajput / Naresh Badgujar bt. Akarshit Mahajan/Yuvraj Kooka 6-2, 6-1

Girls Under 18 Doubles Final

  • Kavya Sawhney/ Srishti Dhir bt. Harleen Kaur / Aishwarya Andalkar 6-1, 6-2
UA-37300951-1