Jitin, Shrut enter Final Qualifying Round

 Zen Labs CLTA-AITA Super Series Tennis Tournament
from 7th to 11th November-2016

 

Jitin, Shrut enter Final Qualifying Round

 

CLTA, Chandigarh, November 5, 2016                In boys U-16 singles CHART trainee Jitin Chetry upset 2nd seed Yuvraj Pandit 9-4. Top seed Shrut Mohan Nargeta defeated Himanshu Sharma in an easy match 9-5. 3rd seed Rishi Jalota and 4th seed Aarav Singh Gill also defeated their opponents Sarthak Arora and Sukhpreet Jhoje 9-2 and 9-8(5) respectively.

Other CLTA trainees who moved into final qualifying rounds are Pranav Chopra, Abhay Mohan, Sarabjot Singh, Shrenik Bhalla and Parveen Kumar.

 

In girls U-16 singles CLTA trainees Bhavya Sangri, Japjot Kaur and Nimrat Atwal qualified for Main Draw.

Boys and girls remaining final qualifying round matches will be played from 9:00 a.m. onward at CLTA Tennis Stadium.

 

Results are as below:-

 

Boys Qualifying Singles 1st Round

 

  1. Himanshu Sharma Mudgal bt Ajit Bhavnoor 9-2 ;
  2. Jitin Kumar Chetry bt Venkat Pulkesh Prayaga 9-5 ;
  3. Sarthka Arora bt Anirudh Kumar Kanojia w.o.;
  4. Sukhpreet Singh Jhoje bt Ujjawal Singh 9-3 ;
  5. Mankeerat Baidwan bt Rashbeg Singh Ahluwalia 9-3 ;
  6. Chaitanya Chaudhary bt Jaivardhan Chopra 9-2 ;
  7. Sarabjot Singh bt Divanshu Hooda 9-5 ;
  8. Yash Kumar bt Amitoj Singh Sachdeva 4-0 Ret.;
  9. Tushar Madan bt Raghav Singh 9-0 ;
  10. Sidharth Goel bt Navish Kamboj 9-0 ;

 

Boys Qualifying Singles 2nd Round

  1. Shrut Mohan Nargeta[1] bt Himanshu Sharma Mudgal 9-5 ;
  2. Sarthak Sehrawat[16] bt Pranay Sharma 9-6 ;
  3. Jitin Kumar Chetry bt Yuvraj Pandit[2] 9-4 ;
  4. Shaurya Sood bt Navneet Singh Chahal[15] 9-7 ;
  5. Rishi Jalota[3] bt Sarthka Arora 9-2 ;
  6. Nithinadhith J[14] bt Saurav Yadav 9-4 ;
  7. Aarav Singh Gill[4] bt Sukhpreet Singh Jhoje 9-8(5) ;
  8. Pranav Chopra[13] bt Dhananjay Singh 9-6 ;
  9. Shivam Gulati[5] bt Mankeerat Baidwan 9-7 ;
  10. Gurjosh Singh[12] bt Yashsvi Hooda 9-2 ;
  11. Abhay Mohan[6] bt Chaitanya Chaudhary 9-3 ;
  12. Chiraz Singh Dandona[11] bt Parth Goel 9-0 ;
  13. Sarabjot Singh bt Manveer Singh[7] 9-7 ;
  14. Shrenik Bhalla[10] bt Yash Kumar 9-3 ;
  15. Tushar Madan bt Divyansh Agrahari[8] 9-2 ;
  16. Parveen Kumar[9] bt Sidharth Goel 9-2 ;

Girls Qualifying Singles 1st Round

  1. Harnoor Kaur Sidhu bt Suryanshi Tanwar[16] 9-1 ;
  2. Milli Pandit[15] bt Sahira w.o.;

Girls Qualifying Singles Final Round

  1. Japjot Kaur[3] bt Ojas Jain[14] 6-2 6-4 ;
  2. Sanvi Ahluwalia [13] bt Jyotsana Yadav 7-6(3) 6-3;
  3. Bhavya Sangri[5] bt Bela Narendra Pandharpure[12] 6-0 6-0 ;
  4. Nimrat Kaur Atwal[9] bt Aaditaa Vashisht[7] 6-1 6-0 ;
UA-37300951-1