Krishan, Ajay move into Pre Quarters

CLTA-logo

Road to Wimbledon (RTW)

CLTA-AITA National Series

Tennis Tournament,

February 6-11, 2017 at CLTA, Chandigarh

 

Krishan, Ajay move into Pre Quarters

CLTA, Chandigarh, February 7, 2017               In the boys singles 2nd round 2nd seed Krishan Hooda of CHART Haryana defeated Anirudh Krishna in straight sets. Krishan won 1st set in a one sided match by conceding only one game 6-1. In the 2nd set Krishan faced some resistance from the opponent but Krishan used his experience to close the set and match 6-4. In another match top seed Ajay Malik defeated Aditya Chopra in an easy match 6-1, 6-2. Udit Gogoi blanked Aditya Balda without conceding a game in straight sets 6-0, 6-0.

In the girls singles 2nd round top seed Sandeepti Singh defeated Lakshanya Vishawanath in straight sets 6-3, 6-1. Aditi Narayan won from Amreen Sidhu in a one sided match 6-1, 6-2. Renee Singh and Sudipta Senthil won from their opponents Yana Dhamija and Nimrat Atwal 6-4, 6-3 and 6-3, 6-3 in straight sets respectively.

Singles pre quarters round matches will be played from 9:00 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

 

Results are as follows:-

Boys Singles 2nd Round

  1. Ajay Malik bt. Aditya Chopra 6-1, 6-2
  2. Rudra Kapoor bt. Sanmay Gandhi Rahul 6-0, 6-4
  3. Shashidhar Kota bt.Sumir Srivastava 6-3, 7-6(3)
  4. Dhruv Tangri bt. Hrishikesh S Parashar 6-3, 6-2
  5. Udit Gogoi bt. Aditya Balda 6-0, 6-0
  6. Amrutjay Mohanty bt. Dhanya Shah 6-2, 6-3
  7. Kartik Saxena bt. Yuvraj Sangwan 6-2, 6-2
  8. Nikhil Niranjan Thirumale bt. Arjun Kundu 6-3, 7-6(5)
  9. Aman Dahiya bt. Sidharth Goel 6-0, 6-1
  10. Girish Chougule Dadasaheb bt. Vansh Manocha 6-1, 6-0
  11. Yashraj dalvi S bt. Faiz Nasyam Mohd 7-5, 7-5
  12. Sushant Dabas bt. Amandeep Rathee 6-1, 6-0
  13. Sanjith Devineni bt. Sarabjot Singh 6-1, 6-3
  14. Vishal Pagadala Reddy bt. Dhanush Patel 6-0, 6-1
  15. Pranav Ikkurthy S bt. Arjun Gohad 6-2, 6-2
  16. Krishan Hooda bt. Anirudh Krishna 6-1, 6-4

 

Girls Singles 2nd Round

  1. Sandeepti Singh bt. Lakshanya Vishwanath 6-3, 6-1
  2. Renee Singh bt. Yana Dhamija 6-4, 6-3
  3. Divya Bhardwaj bt. Shatavisa Ghosh 7-5, 6-1
  4. Aditi Narayan bt. Amreen Sidhu 6-1, 6-2
  5. Surajana Rayarala bt.Aditi Singh 6-1, 6-0
  6. Ayushi Singh bt. Sakshi Mishra 6-1, 6-4
  7. Avi Shah bt. Renee Sharma 6-2, 4-6, 7-5
  8. Mushrath Anjum bt. Tanisha Pranjal 4-6, 6-3, 6-4
  9. Naisha Srivastav bt. Rutuja C M 7-6(5), 6-4
  10. Deepshikha Sriram bt. Sanjana Srimala 6-4, 7-5
  11. Renee Singla bt.Harshalli M N 6-2, 6-1
  12. Priyanshi Sankesh bt. Saniya Manoj 6-2, 6-2
  13. Hrudaya Kaustubh bt. Steisha Buddhala 6-2, 4-6, 6-1
  14. Mahi Tyagi bt. Snigdha Sran 7-6(8), 6-3
  15. Adithi Are bt. Ishita Dhyaneshwar 6-0, 6-0
  16. Sudipta Senthil bt. Nimrat Atwal 6-3, 6-3

 

Boys Doubles 1st Round

  1. Ajay Malik/Sushant Dabas bt. Amrutjay Mohanti/Yashraj Dalwi 6-1, 6-3
  2. Sanjeet Devineni/Girish Chaughle bt. Aditya Balda/Karan Singh 6-0, 6-2
  3. Rudra Kapoor/Udit Gogoi bt. Kartik Saxena/Shashidhar Kota 6-2, 6-1
  4. Chanya Shah/Arjun Kundu bt. Leston Vaz/Kartik Parhar 6-3, 6-1
  5. Dhruv Kolgatla/Ritik Mann bt. Krishang Raghuvanshi/Anirudh Krishna 6-3, 4-6, 10-2
  6. Krishan Hooda/Dhruv Tangri bt. Amandeep Singh/Gurjosh Singh 6-0, 6-4
UA-37300951-1