Prinkle, Srishti, Shashikant and Naresh moved into Prequarters

Zenlabs Ethica Limited

CLTA-AITA National Series (NS) 

Tennis Tournament, May 2017

at CLTA, Chandigarh

 

Prinkle, Srishti, Shashikant and Naresh moved into Prequarts

 

CLTA, Chandigarh, Tuesday, May 2, 2017                     Chandigarh Lawn Tennis Association (CLTA) is organizing Zenlabs Ethica Limited CLTA-AITA National Series (NS) Tennis Tournament for Boy’s & Girl’s under-16 from 1st to 6th May, 2017.

 

In the Boys singles 2nd round match top seed Shashikant Rajput CHART Trainee of Haryana defeated Deepender Grewal in a 3 setter marathon match. In the 1st set tie break Deepender was leading 6-3, then Shashikant save 3 set points and took the 1st set tie break 7-6 (5). In the 2ndset Deepender won in the tie break 7-6(6). In the final set Shashiknat use his experience and variation of his ground stroke to close the final set easily 6-2. Krishan Hooda and Naresh Badgujar of CHART Trainee of Haryana also won from their opponent Sidharth Nijhawan and Shrut Mohan Nargeta 6-1, 6-0 in 6-2 7-6 (6) in a straight set respectively. Other players who moved into Prequarters are Divij Gahlot, Drona Walia, Nitin Jaipal and Sushant Dabas.

 

In the Girls singles 2nd round match top seek Prinkle Singh of CLTA defeated Ashpreet Kuar Bajwa in a straight set. Prinkle won easily 1st set 6-1 in the 2nd set Prinkle face some resistance from her opponent Ashpreet Kaur but Prinkle use her experience to close the 2nd set and match 6-4. Another CLTA Trainee Srishti Dhir won from Ashimta Kaur of Haryana in a one sided match by considering only four game 6-4, 6-0. Bela Tamhankar of Maharastra defeated Renee Singla in a straight set 6-3, 6-2.

In the Boys doubles Quarterfinal match Krishan Hooda & Bhupender Dahiya defeated Shashikant Rajput & Naresh Badgujar 6-3, 6-4. In the Girls doubles Quarterfinal match top seed Prinkle Singh and Kaavya Sawhney defeated Ameek Kiran Bhatt & Harleen Kaur 6-4, 6-1.

 

Tomorrow singles pre-quarterfinal round matches of Boys & Girls will be start at 08.30 A.M. onwards in CLTA, Tennis Stadium, Sector 10, Chandigarh.

 

Other results are as under:-

 

Boys Singles Main Draw 2nd Round results:-

 

  1. Shashikant Rajput (HR) [1] bt Deepender Grewal (HR) 7-6(5), 6-7(6), 6-2
  2. Krish Patel (GJ) bt Aakarshit Mahajan (J&K) [16] 6-2, 6-7(5), 7-6(3)
  3. Sushant Dabas (DL) [11] bt Ajay Singh (HR) 6-1, 6-0
  4. Yash Dabas (DL) bt Aaryan Pandit (HR) [8] 6-2, 6-4
  5. Naresh Badgujar (HR) [4] bt Shrut Mohan Nargeta (PB) 6-2, 7-6(6)
  6. Uddayvir Singh (CH) bt Bhupender Dhaiya (HR) [13] 6-0, 2-0, 6-3
  7. Drona Walia (UK) [9] bt Lokender Pun (HR) 6-0, 6-2
  8. Nitin Jaipal Singh (HR) [6] bt Anish Lal (GJ) 6-1, 6-4
  9. Kushan Shah (GJ) [5] bt Sonu Khan (HR) 6-1, 6-1
  10. Jaishvin Singh Sidana (PB) [12] bt Aman Dahiya (HR) 6-4, 6-7(2), 7-5
  11. Krishan Hooda (HR) [14] bt Siddarth Nijhawan (PB) 6-1, 6-0
  12. Nishant Dabas (DL) bt Jagtar Arora (HR) [3] 6-2, 6-7(2), 6-1
  13. Ajay Malik (HR) [7] bt Gaurav Kumar (CH) 6-0, 6-1
  14. Subham Saini (HR) [10] bt Bhavnish Sangwan (HR) 6-3, 6-1
  15. Dhruv Tangri (PB) bt Karthik Singh Panwar (DL) 6-1, 6-3
  16. Divesh Gahlot (HR) [2] bt Sourabh Sehrawat (DL) 6-0, 6-1

 

 

Grils Singles Main Draw 2nd Round results:-

 

  1. Prinkle Singh (J&K) [1] bt Ashpreet Kaur Bajwa (PB) 6-1, 6-4
  2. Kashish Bhatia (DL) [11] bt Rahat Mangat (PB) 6-4, 6-3  
  3. Srishti Dhir (CH) [10] bt Asmita Kaur (HR) 6-4, 6-0
  4. Ishita Singh (HR) [8] bt Rupal Kharab (HR) 7-5, 6-2
  5. Sanya Singh (MH) [14] bt Simran Pritam (PB) 6-4, 6-2
  6. Chandrika Joshi (KA) [12] bt Sukhmani Singh (CH) 7-5, 6-1
  7. Kaavya Sawhney (UP) [4] bt Atrey Kuhoo (UK) 6-1, 6-0
  8. Bela Tamhankar (MH) [9] bt Renne Singla (HR) 6-3, 6-2
  9. Sarah Dev (PB) [5] bt Chhavi Rathi (HR) 6-0, 6-0
  10. Harleen Kaur (PB) [6] bt Shanaya Milan Naik (MH) 6-2, 6-3
  11. Ameek Kiran Batth (OD) [13] bt Shardha Chhabra (DL) 6-1, 6-1
  12. Vanshika Chaoudhary (UP) [7] bt Jigyasa Sharma (DL) 6-0, 6-1
  13. Sandeepti Singh Rao (HR) bt Renee Singh (RJ) [16] 6-2, 6-0
  14. Prerna V Vichare (MH) [2] bt Sania Manoj Masand (KA) 6-0, 6-2
  15. Smriti Singh (HR) [3] bt Priyanka Jakhar (HR) 6-1, 3-6, 6-0
  16. Yana Dhamija (HR) bt Banita Azad (PB) 6-2, 6-2

  

Boys Doubles Quarterfinal results:-

 

  1. Bhupender Dahiaya (HR) / Krishan Hooda (HR) bt Naresh Badgujar (HR) / Shashikant Rajput (HR) [1] 6-3, 6-1
  2. Ajay Malik (HR) / Nitin Jaipal Singh (HR) [3] bt Aditya Vardhan Roy Chowdhary (WB) / Himanshu Duhan (HR) 6-3, 6-1
  3. Devesh Pahuja (HR) / Uddayvir Singh (CH) bt Sushant Dabas (DL) [2] / Divesh Gajlot (HR)  6-1, 7-5
  4. Deepender Grewal (HR) / Dhruv Tangri (PB) bt Aditya Balda (HR) / Ashish Bawra (HR) 6-0, 6-0

 

Girls Doubles Quarterfinal Round results:-

 

  1. Kaavya Sawhney (UP) / Prinkle Singh (J&K) [1] bt Ameek Kiran Batth (OD) / Harleen Kaur (PB) 6-4, 6-1
  2. Vanshika Choudhary (UP) / Sandeepti Singh Rao (HR) bt Konika Singh Dhul (CH) / Japjot Kaur (CH) 6-0, 6-1
  3. Ishita Singh (HR) [3] / Smriti Singh (HR) bt Ashpreet Kaur Bajwa (PB) / Rahat Mangat (PB) 7-6(4), 6-3
  4. Sarah Dev (PB) [2] / Prerna V Vichare (MH) bt Shardha Chhabra (DL) / Chhavi Rathi (HR) 6-0, 6-3

 

UA-37300951-1