Siddhant Banthia, Dhruv Sunish, Mehak Jain and Rhea Verma move into Semis

CLTA-logo

Chandigarh Lawn Tennis Association
ITF Juniors Circuit Tennis Tournament
from January 2 to 7, 2017

Siddhant Banthia, Dhruv Sunish, Mehak Jain and Rhea Verma move into Semis

 

CLTA, Chandigarh, January 05, 2017              – In the boys single semi finals top seed Siddhant Banthia of India defeated 8th seed Tokla Mulada of Thailand in straight sets 6-2, 7-5. Another Indian boy Dhruv Sunish upset 5th seed Dostanbek Tashbulatov of Kazakhstan in an easy match 6-2, 6-2. 3rd seed Jack Draper and Sergey Fomin of Uzbekistan also moved into semis.

Siddhant Banthia will face 3rd seed Jack Draper of Britain in the semis. In another semi final Dhruv Sunish will play Fomin Sergey.

In the girls singles top seed Mehak Jain of India blanked another Indian girl Vaidehi Chaudhary without conceding a game 6-0, 6-0. In another match Rhea Verma of India defeated Shivani Amineni 6-3, 7-6(5). 3rd seed Thasaporn Naklo of Thailand won from Tanisha Kashyap of India in an easy match 6-1, 6-1. 4th seed Axana Mareen of Belgium defeated 6th seed Akanksha Bhan in straight sets 6-3, 6-1.

In boys doubles semi finals top seed Uisung Park / Hua-Chen Yu defeated CLTA trainees Calvin Golmei/Rishabh Sharda in straight sets 6-1, 6-3. Vasisht Cheruku / Jack Draper upset 2nd seed Siddhant Banthia / Parikshit Somani in straight sets 6-2, 6-4.

In the girls doubles 4th seed Kuan Yi Lee / Mananchaya Sawangkaew defeated Shivani Amineni / Vaidehi Chaudhary 6-3, 6-3. Adehhina Esther / Heath Gamma defeated Harsha Sai Challa / Sabhyata Nihalani 6-4, 6-3.

Matches of boys and girls will be played tomorrow from 9:30 a.m. onwards at CLTA Tennis Stadium.

Results are as below:-

Boys Singles Quarters

  1. Siddhant Banthia (IND) [1] bt. Tonkla Mulada (THA) [8] 6-2, 7-5
  2. Jack Draper (GBR) [3] bt. Roko Savin (CRO) 6-2, 6-2
  3. Sergey Fomin (UZB) bt. Sacchitt Sharma (IND) 6-3, 6-7(4), 7-6(5)
  4. Dhruv Sunish (IND) bt. Dostanbek Tashbulatov (KAZ) [5] 6-2, 6-2

Girls Singles Quarters

  1. Mahak Jain (IND) [1] bt. Vaidehi Chaudhari (IND) 6-0, 6-0
  2. Thasaporn Naklo (THA) [3] bt. Tanisha Kashyap (IND) 6-1, 6-1
  3. Axana Mareen (BEL) [4] bt. Akanksha Bhan (IND) [6] 6-3, 6-1
  4. Rhea Verma (IND) bt. Shivani Amineni (IND) 6-3, 7-6(5)

Boys Doubles Semis

  1. Uisung Park / Hua-Chen Yu [1] bt. Calvin Golmei/Rishabh Sharda  6-1, 6-3
  2. Vasisht Cheruku / Jack Draper bt. Siddhant Banthia / Parikshit Somani [2] 6-2, 6-4

Girls Doubles Semis

  1. Kuan Yi Lee / Mananchaya Sawangkaew [4] bt. Shivani Amineni / Vaidehi Chaudhary 6-3, 6-3

Adehhina Esther / Heath Gamma bt. Harsha Sai Challa / Sabhyata Nihalani 6-4, 6-3

UA-37300951-1